
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 1 % |
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Height | 1.45 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Min Input Voltage | 3 V |
| Output Current | 15 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Supply Voltage | 20 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Max Output Current | 15 mA |
| Quiescent Current | 85 µA |
| Max Input Voltage | 20 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Reference Type | Fixed, Series, Shunt |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Reference Voltage | 5 V |
| Initial Accuracy | 1 % |
| Shunt Current | 15 mA |
| Temperature Coefficient | 61 ppm/°C |
| Output Type | Fixed |
| Operating Supply Current | 85 µA |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 1941
Distributors
pcbx
Unit Price$1.38926
Ext.Price$1.38926
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.38926 | $1.38926 |
| 10 | $1.02591 | $10.25910 |
| 25 | $0.93871 | $23.46775 |
| 50 | $0.88729 | $44.36450 |
| 100 | $0.83869 | $83.86900 |
| 300 | $0.80019 | $240.05700 |
| 500 | $0.76345 | $381.72500 |
| 1000 | $0.73866 | $738.66000 |
| 3000 | $0.70989 | $2129.67000 |
| 5000 | $0.68223 | $3411.15000 |
